Wiadomość
wtorek, 30 lipca 2013 03:01

Uczcili swą Małą Ojczyznę, oddali hołd tym, którzy odeszli

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Święto Barytowych Wzgórz wpisało się już na stałe w karty historii gminy Męcinka. W sobotę, 27 lipca br. pod wiatą i namiotami chroniącymi od upalnego słońca spotkali się mieszkańcy gminy Męcinka – w szczególności Stanisławowa, ratownicy miejscowej Jednostki Poszukiwawczo-Ratowniczej i wielu zaproszonych gości, m.in. radna Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Jadwiga Szeląg, burmistrz Złotoryi Ireneusz Żurawski, wójt Zbigniew Przychodzeń i sołtys Leszczyny Danuta Sawicka. Mszę św. z okazji dziesiątego jubileuszu odprawili proboszczowie ks. Zbigniew Dyl ze Słupa (wicedziekan) i ks. Marek Lach z Pomocnego oraz kapelan JP-R ks. porucznik Przemysław Tur.

Po wciągnięciu flagi Rzeczpospolitej Polskiej na maszt i odśpiewaniu hymnu narodowego odczytano Apel Pamięci – wspomnienie tych, którzy na tej ziemi żyli, pracowali i oddali ducha, wspomnienie dziadów i zmarłych rodziców, którzy na zawsze pozostaną w pamięci młodszych pokoleń. Na masztach w całej wsi załopotały nie tylko barwy biało-czerwone, ale również zielono-białe flagi Stanisławowa.

Uroczystość stała się okazją do nadania Kryształu Barytu i tytułu Człowieka Roku 2012 Elżbiecie Micek w uznaniu jej zasług na rzecz lokalnej społeczności. Ponadto komendant JP-R Jan Kusek mianował na stopień ratownika Bartosza Nawojczyka, a na stopień starszego ratownika Joannę Bandyk.

Wójt Zbigniew Przychodzeń podkreślił zaangażowanie mieszkańców Stanisławowa w tworzenie wizerunku i tradycji miejscowości, do czego przyczyniają się szczególnie lokalni liderzy – radny Władysław Micek, komendant Jan Kusek, sołtys Wanda Walentynowicz i Rada Sołecka na czele z Grzegorzem Walentynowiczem.

Podczas Święta Barytowych Wzgórz dokonano otwarcia drogi w kierunku Leszczyny. Co prawda został jeszcze nie wykonany odcinek od strony Złotoryi, ale to leży już w gestii tamtejszych władz gminy wiejskiej. Inwestycja ta ma być ponoć wykonana w przyszłym roku. Gdy tak się stanie, przejazd między Stanisławowem a Złotoryją skróci się o około 10 km, jak mówili obecni na spotkaniu.

Uroczystości uświetniły występy zespołów Rota ze Złotoryi, Perła z Przybyłowic i Iskierek z OSP Pomocne. Solo tradycyjnie zaśpiewała Klaudia Suchenek, która jak zwykle urzekła publiczność barwą swego głosu.

JP-R przygotowała pokaz sprzętu wojskowego, który przypadł do gustu szczególnie panom i... dzieciom, a głośny wystrzał z czołgu wprawił niektórych w drżenie serc i nóg. Z okazji święta wydano drugi numer jednodniówki „ECHO Barytowych Wzgórz”, a także widokówki, które opatrzone okolicznościowym stemplem można było przesłać znajomym poprzez pocztę polową. Na stołach znalazły się specjały miejscowych gospodyń oraz wojskowa grochówka z kuchni polowej.

NGJ

 

Poprawiane: wtorek, 30 lipca 2013 03:36
Wydawca

Wydawca

Innovative, creative, courageous with a sense of humor...

Strona ta ma charakter informacyjny, służy też do testów i zabawy. Niemniej jednak znaleźć tu można ciekawe informacje z regionu. W galeriach zdjęć znajdziecie relacje z wybranych wydarzeń. Na stronie także zdjęcia z życia naszej rodziny, miejscowości i nie tylko. Chcesz mieć lepszą od tej stronę internetową? - Zadzwoń. Pozdrawiam  Daniel Śmiłowski. tel. 508 204 922

Strona www: www.smilowski.com.pl

Ostatnie od Wydawca

Galeria zdjęć

W górę