www.smilowski.com.pl

Wiadomość
  • EU e-Privacy Directive

    This website uses cookies to manage authentication, navigation, and other functions. By using our website, you agree that we can place these types of cookies on your device.

    View e-Privacy Directive Documents

A+ R A-
wtorek, 30 lipca 2013 03:39

Muchowska Kosa 2013

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Goście z Niemiec – bezkonkurencyjni! * Dolnośląska Impreza Edukacyjno-Rekreacyjna „Muchowska Kosa” już za nami. Odbyła się po raz dwunasty, a po raz drugi dzięki dofinansowaniu w ramach PROW na lata 2007-2013, wdrażanie lokalnych strategii rozwoju. Patronat honorowy nad tegorocznym wydarzeniem objęli przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Jerzy Pokój i wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Włodzimierz Chlebosz.

W tym roku nie było łatwo kosić, bo choć zmieniono miejsce zawodów z łąk znajdujących się daleko pod lasem na te obok Pałacyku, to lejący się z nieba żar nie ułatwiał koszenia. W niedzielę, 28 lipca br. w ruch poszły nie tylko osełki, ale i woda, którą wielu ze startujących polewało swe ciała. Uroczystości rozpoczęła msza św. odprawiona przez proboszcza parafii Pomocne ks. Marka Lacha. Mimo wyjątkowych upałów do Muchowa przybyło wielu zaproszonych gości. Wśród nich wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Jerzy Łużniak, dyrektor Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu Ryszard Czerwiński, dyrektor Wydziału Rozwoju Obszarów Wiejskich UMWD Paweł Czyszczoń, Wojciech Sokołowski, wiceburmistrz Bolkowa Jacek Machynia, wójtowie Beata Castaneda-Trujillo (gm. Krotoszyce), Sebastian Oszczęda (gm. Paszowice), Mariusz Foryś (gm. Mściwojów) i Waldemar Kwaśny (gm. Miłkowice), księża z terenu gminy Męcinka – ks. Zbigniew Dyl, ks. Marek Lach i ks. Marek Kluwak, dyrektorzy i kierownicy jednostek oraz radni i sołtysi gminy Męcinka. Wszytkich w imieniu wójta Zbigniewa Przychodzenia powitali prowadzący – Arleta Gregulska-Oksińska i Daniel Śmiłowski.

Upał nie wystraszył publiczności, która – co prawda schroniona w cieniu pod drzewami – jednak dzielnie dopingowała kosiarzy. Intensywne słońce nie zniechęciło również zespołów folklorystycznych z terenu gminy Męcinka i wszystkie (Piotrowiczanki, Perła z Przybyłowic, Rusałki z Pomocnego, Ojry Bis z Męcinki i Chrośliczanie) zaprezentowały się na estradzie ustawionej przy łąkach. Na drugiej scenie - pod wiatą na terenie Pałacyku - można było posłuchać koncertu orkiestry dętej z Lubawki, zespołu Iskierki (strażaczek OSP Pomocne) i gry na syntezatorze Dawida Gibały (absolwenta szkółki muzycznej „Kuźnia Talentów” w gminie Męcinka, projektu realizowanego przez OSP Męcinka) oraz obejrzeć występ edukacyjny uczniów Zespołu Szkół w Męcince pod kier. Grażyny Puciato. Tradycyjnie odbyła się parada strojów.

Nad prawidłowym przebiegiem zawodów w koszeniu muchowskich łąk trzęślicowych czuwali sędziowie: Edward Lityński (przewodniczący), Zbigniew Tusiński, Grzegorz Urbanowski, Janusz Hołyński i Ryszard Waszkiewicz, którzy skrupulatnie oceniali nie tylko czas koszenia, ale i jakość – m.in. odcięcie trawy pod pokosem oraz równość ścierniska. W kategorii dla mężczyzn większość czołowych miejsc zajęli goście z Niemiec – zwycięzca Steffen Sender, Wegert Holger jako drugi, miejsca od czwartego do ósmego kolejno Hartmut Sander, Tilo Voigt, Heiko Mueller, Radek Hartmut i Hans Jurgen Tenzer. Nie jest to zaskoczeniem, bowiem zawodnicy ci od wielu lat zwyciężają z międzynarodowych konkursach kosiarzy. Natomiast spośród naszych zawodników na trzecim miejscu znalazł się Andrzej Żądło z Pomocnego, który zdobył kosiarkę, drugą nagrodę - rower otrzymał Marek Rajnert z Niedaszowa (gmina Mściwojów), a trzecią - podkaszarkę Tomasz Durachta z Kopacza (gmina Złotoryja). Pozostałe miejsca zajęli Piotr Korzeń z Granowic (gmina Wądroże Wielkie), Tomasz Ochrombel z Męcinki i Sylwester Miciak, ubiegłoroczny zwycięzca Muchowskiej Kosy, który niestety w tym roku z powodu kontuzji musiał przerwać zawody. W konkursie drużynowym również bezkonkurencyjni okazali się zawodnicy z Niemiec, natomiast polska drużyna w składzie Andrzej Żądło, Tomasz Durachta i Sylwester Miciak zdobyła trzecie miejsce. W kategorii koszenia łąk dla kobiet zwyciężyła Barbara Brzuszek z gminy Męcinka przed Niemkami Marion Tenzer i Sabine Voigt. Miejsca od czwartego do szóstego zajęły kolejno Józefa Pietras, Katarzyna Kiełb (obie z gminy Męcinka) i Joanna Lipińska z gminy Mściwojów. W konkursie koszenia łąk w kategorii dzieci najszybszy czas miał Jonas Mueller przed Alanem Żądło, Piotrem Rajnertem i Malwiną Pietras. Swoją chwilę mieli też vipowie – za kosę chwycił radny z Jawora Emilian Bera oraz radni z terenu gminy Męcinka na czele z przewodniczącym Wiesławem Gregulskim.

Nieco mniej zawodników wystartowało w konkursie na najpiękniejszy wianek. W tej konkurencji komisja sędziowska oceniająca kompozycje kwiatowe – Lucyna Ochrombel (przewodnicząca), Mariola Mikołajczyk i Małgorzata Cicha przyznała pierwsze miejsce Danielowi Rzepie, drugie - Marcie Mendel, trzecie - Martynie Olszowy, a wyróżnienie zdobyła Dorota Rajnert. Nagrody sfinansowano w ramach projektu Unii Europejskiej – PROW na lata 2007-2013 oraz dzięki fundatorom, którymi byli Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu, wójt gminy Męcinka i KRUS Legnica.

Głównym organizatorem imprezy był Urząd Gminy Męcinka. Nad bezpieczeństwem czuwała profesjonalna firma przy znacznym udziale druhów z OSP Pomocne. Na Muchowskiej Kosie nie zabrakło wielu wystawców. Najmłodsi i rodzimy mogli wziąć udział w konkursach organizowanych przez spółkę Sanikom. Chętni skorzystali z konsultacji plenerowych na temat alternatywnych źródeł energii. Podsumowaniem wieczoru była zabawa taneczna z zespołem MASTAR z Sichowa.

Więcej zdjęć w naszej galerii TUTAJ

Wydawca

Wydawca

Innovative, creative, courageous with a sense of humor...

Strona ta ma charakter informacyjny, służy też do testów i zabawy. Niemniej jednak znaleźć tu można ciekawe informacje z regionu. W galeriach zdjęć znajdziecie relacje z wybranych wydarzeń. Na stronie także zdjęcia z życia naszej rodziny, miejscowości i nie tylko. Chcesz mieć lepszą od tej stronę internetową? - Zadzwoń. Pozdrawiam  Daniel Śmiłowski. tel. 508 204 922

Strona www: www.smilowski.com.pl

Who's Online

Naszą witrynę przegląda teraz 108 gości 

Gallery Stat. tnx!

  • Odsłon : 11145456

counter visitors on site

  • Odsłon : 182625