www.smilowski.com.pl

Wiadomość
  • EU e-Privacy Directive

    This website uses cookies to manage authentication, navigation, and other functions. By using our website, you agree that we can place these types of cookies on your device.

    View e-Privacy Directive Documents

A+ R A-
wtorek, 30 lipca 2013 03:01

Uczcili swą Małą Ojczyznę, oddali hołd tym, którzy odeszli

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Święto Barytowych Wzgórz wpisało się już na stałe w karty historii gminy Męcinka. W sobotę, 27 lipca br. pod wiatą i namiotami chroniącymi od upalnego słońca spotkali się mieszkańcy gminy Męcinka – w szczególności Stanisławowa, ratownicy miejscowej Jednostki Poszukiwawczo-Ratowniczej i wielu zaproszonych gości, m.in. radna Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Jadwiga Szeląg, burmistrz Złotoryi Ireneusz Żurawski, wójt Zbigniew Przychodzeń i sołtys Leszczyny Danuta Sawicka. Mszę św. z okazji dziesiątego jubileuszu odprawili proboszczowie ks. Zbigniew Dyl ze Słupa (wicedziekan) i ks. Marek Lach z Pomocnego oraz kapelan JP-R ks. porucznik Przemysław Tur.

Po wciągnięciu flagi Rzeczpospolitej Polskiej na maszt i odśpiewaniu hymnu narodowego odczytano Apel Pamięci – wspomnienie tych, którzy na tej ziemi żyli, pracowali i oddali ducha, wspomnienie dziadów i zmarłych rodziców, którzy na zawsze pozostaną w pamięci młodszych pokoleń. Na masztach w całej wsi załopotały nie tylko barwy biało-czerwone, ale również zielono-białe flagi Stanisławowa.

Uroczystość stała się okazją do nadania Kryształu Barytu i tytułu Człowieka Roku 2012 Elżbiecie Micek w uznaniu jej zasług na rzecz lokalnej społeczności. Ponadto komendant JP-R Jan Kusek mianował na stopień ratownika Bartosza Nawojczyka, a na stopień starszego ratownika Joannę Bandyk.

Wójt Zbigniew Przychodzeń podkreślił zaangażowanie mieszkańców Stanisławowa w tworzenie wizerunku i tradycji miejscowości, do czego przyczyniają się szczególnie lokalni liderzy – radny Władysław Micek, komendant Jan Kusek, sołtys Wanda Walentynowicz i Rada Sołecka na czele z Grzegorzem Walentynowiczem.

Podczas Święta Barytowych Wzgórz dokonano otwarcia drogi w kierunku Leszczyny. Co prawda został jeszcze nie wykonany odcinek od strony Złotoryi, ale to leży już w gestii tamtejszych władz gminy wiejskiej. Inwestycja ta ma być ponoć wykonana w przyszłym roku. Gdy tak się stanie, przejazd między Stanisławowem a Złotoryją skróci się o około 10 km, jak mówili obecni na spotkaniu.

Uroczystości uświetniły występy zespołów Rota ze Złotoryi, Perła z Przybyłowic i Iskierek z OSP Pomocne. Solo tradycyjnie zaśpiewała Klaudia Suchenek, która jak zwykle urzekła publiczność barwą swego głosu.

JP-R przygotowała pokaz sprzętu wojskowego, który przypadł do gustu szczególnie panom i... dzieciom, a głośny wystrzał z czołgu wprawił niektórych w drżenie serc i nóg. Z okazji święta wydano drugi numer jednodniówki „ECHO Barytowych Wzgórz”, a także widokówki, które opatrzone okolicznościowym stemplem można było przesłać znajomym poprzez pocztę polową. Na stołach znalazły się specjały miejscowych gospodyń oraz wojskowa grochówka z kuchni polowej.

NGJ

 

Poprawiane: wtorek, 30 lipca 2013 03:36
Wydawca

Wydawca

Innovative, creative, courageous with a sense of humor...

Strona ta ma charakter informacyjny, służy też do testów i zabawy. Niemniej jednak znaleźć tu można ciekawe informacje z regionu. W galeriach zdjęć znajdziecie relacje z wybranych wydarzeń. Na stronie także zdjęcia z życia naszej rodziny, miejscowości i nie tylko. Chcesz mieć lepszą od tej stronę internetową? - Zadzwoń. Pozdrawiam  Daniel Śmiłowski. tel. 508 204 922

Strona www: www.smilowski.com.pl

Who's Online

Naszą witrynę przegląda teraz 106 gości 

Gallery Stat. tnx!

  • Odsłon : 11611097

counter visitors on site

  • Odsłon : 187195