www.smilowski.com.pl

Wiadomość
  • EU e-Privacy Directive

    This website uses cookies to manage authentication, navigation, and other functions. By using our website, you agree that we can place these types of cookies on your device.

    View e-Privacy Directive Documents

A+ R A-
poniedziałek, 30 września 2013 10:16

Bruksela bez tajemnic

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Ponad trzydziestoosobowa grupa reprezentowana przez różne środowiska współpracujące z eurodeputowanym prof. Ryszardem Legutką miała okazję odwiedzić w minionym tygodniu stolicę Unii Europejskiej. W zespole dominowała Solidarność Rolników Indywidualnych, która zagospodarowała 20 miejsc. Byli to członkowie związku i środowiska okołorolnicze, związane ze związkiem i rolnikami m.in. z okolic Lubina, Legnicy, , Wrocławia, Złotoryi i Jawora.

- Celem wyjazdu było praktyczne poznanie instytucji, jaką jest Parlament Europejski – mówi Przemysław Myszakowski, organizator z biura posła. Od początku kadencji biuro poselskie prof. Ryszarda Legutki zorganizowało 10 wyjazdów do siedziby Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Parlament Europejski odwiedzili mieszkańcy Dolnego Śląska i Opolszczyzny: laureaci konkursów europejskich (uczniowie szkół ponadgimnazjalnych), studenci, doktoranci, samorządowcy, dziennikarze, działacze społeczni, nauczyciele, honorowi krwiodawcy i właśnie rolnicy. W grupie szczególne miejsce zajął poseł X i I kadencji Zbigniew Lech. W programie wycieczki, oprócz zwiedzania Europarlamentu było oczywiście spotkanie z eurodeputowanym. Na wstępie profesor Legutko zdementował informacje podane w prasie dolnośląskiej, że ma zamiar wstąpić do Platformy Obywatelskiej. Następnie przybliżył kulisy działania „machiny”, jaką jest Parlament Europejski. – Główne partie zawsze tworzą sojusz i dzielą się stanowiskami. Z góry ustala się przewodniczącego. To parlament, który właściwie nie ma opozycji. Chorobą tej instytucji jest natomiast nadmiar pychy, sojusze i układy – mówił profesor. Jest nadzieja, że to się zmieni – dodał. Spotkanie było także okazją do zadawania pytań. Na zagadnienie, jak obecnie UE widziałby Sokrates (Ryszard Legutko jest profesorem filozofii – przyp. red.) prelegent najpierw uśmiechnął się i przypomniał, że Sokrates był czynnym politykiem w Atenach, a obecnie zapewne obserwowałby kierunek zmian we współczesnej Europie.

W imieniu rolników głos zabrał Artur Mackiewicz z NSZZ Rolników Indywidualnych, członek prezydium Rady Krajowej. Pytał, czy nowa perspektywa finansowa (nowe zasady dopłat w rolnictwie) będą stymulowały rozwój w kontekście konkurencji polskich rolników na unijnym rynku. Prelegent odpowiedział, że rolnictwo w Unii to problem stricte polityczny, a nie gospodarczy. Pozycja Polski w oczach UE jest ciągle słaba i jest wykładnią, jaką „siłą” jest obecny rząd i kraj. Eurodeputowany Legutko dostrzegł też potrzebę pogłębiania wiedzy i świadomości rolników w zakresie mechanizmów gospodarki finansowej, jakimi rządzi się UE. Jako rolnicy oczekujemy, że politycy będą się interesowali naszymi problemami podczas całej kadencji, a nie przed wyborami. Oni są po to, aby nas wspierać. Nie dopuszczać do dyskryminowania naszych interesów - słychać było komentarze zebranych.

W tak zacnym towarzystwie czas płynie wyjątkowo szybko. Kiedy prof. Legutko opuścił salę, wysłuchano wykładu urzędnika UE, Leszka Gasia o tym, jak działa Parlament Europejski, o zarządzaniu finansami i prawach człowieka. Dzięki wizycie w tzw. parlamentarium zobaczyliśmy Parlament z nowej perspektywy. Interaktywne ekrany multimedialne przeniosły nas w podróż przez historię integracji europejskiej. Wyjazd trwał od wtorku do piątku. Niestety, taka podróż autokarem trwa 15 godzin. Pełna fotorelacja znajduje się w galerii zdjęć TUTAJ

Zobacz też relację w Tygodniku Zagłębia Miedziowego KONKRETY24.pl

 

Poprawiane: wtorek, 01 października 2013 22:50
Wydawca

Wydawca

Innovative, creative, courageous with a sense of humor...

Strona ta ma charakter informacyjny, służy też do testów i zabawy. Niemniej jednak znaleźć tu można ciekawe informacje z regionu. W galeriach zdjęć znajdziecie relacje z wybranych wydarzeń. Na stronie także zdjęcia z życia naszej rodziny, miejscowości i nie tylko. Chcesz mieć lepszą od tej stronę internetową? - Zadzwoń. Pozdrawiam  Daniel Śmiłowski. tel. 508 204 922

Strona www: www.smilowski.com.pl

Who's Online

Naszą witrynę przegląda teraz 192 gości 

Gallery Stat. tnx!

  • Odsłon : 8855539

counter visitors on site

  • Odsłon : 169034