www.smilowski.com.pl

Wiadomość
  • EU e-Privacy Directive

    This website uses cookies to manage authentication, navigation, and other functions. By using our website, you agree that we can place these types of cookies on your device.

    View e-Privacy Directive Documents

A+ R A-
wtorek, 17 lutego 2015 10:15

Specjały mistrza Stanisława

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Specjały mistrza Stanisława fot. Daniel Śmiłowski

Nie byli byśmy sobą, gdybyśmy z okazji tłustego czwartku nie odwiedzili z aparatem naszych jaworskich cukierników. Po starej znajomości wprosiliśmy się do zakładu pp. Furtaków, bo któż lepiej zna się na pączkach, jak nie majster wypieków - pan Stanisław.

- Z roku na rok podnosimy sobie poprzeczkę i postanowiliśmy zadowolić podniebienia jak najliczniejszych smakoszy - przywitał nas właściciel zakładu i z dumą podkreślił, że 90 tysięcy pączków nie stanowi wielkiego wyzwania (dla porównania: średniej wielkości zakłady cukiernicze w Polsce szykują w tym dniu 3,5 tysiąca pączków - przyp. red.). Już w środę rano na terenie cukierni panował ruch większy niż zwykle. - U nas nie praktykujemy zamrażania, ciasto wyrabiamy na bieżąco - tłumaczył właściciel jeden ze swoich sekretów na udane wypieki. Kolejne tajemnice sukcesów to zapewne świeże jaja, doskonałej jakości mąka i serce, które tym razem przykładała do wyrobu ciasta od samego rana żona pana Stanisława, pani Halinka. W tym wyjątkowym czasie do pomocy przy smażeniu zaangażowali się wszyscy.
Pączki ozdabiane i nadziewane na różne sposoby wyjechały w Polskę już w nocy. Warto podkreślić, że trafiły nie tylko na stoły dolnośląskie, ale też do województwa lubuskiego, opolskiego i wielkopolskiego. Tłustoczwartkowa tradycja ważna jak najbardziej, ale piekarze też mieli pełne ręce roboty, aby sprostać codziennym zamówieniom. Jeśli wierzyć przesądom, kto nie skusi się w tym dniu na pączka, nie może liczyć na powodzenie w dalszym życiu. Dzięki uprzejmości gospodarza zapewniliśmy sobie szczęście co najmniej na kilkanaście miesięcy. A jak powstawały specjały mistrza Stanisława? Wszystkich ciekawski zapraszamy do obejrzenia filmu dokumentalnego.

Wydawca

Wydawca

Innovative, creative, courageous with a sense of humor...

Strona ta ma charakter informacyjny, służy też do testów i zabawy. Niemniej jednak znaleźć tu można ciekawe informacje z regionu. W galeriach zdjęć znajdziecie relacje z wybranych wydarzeń. Na stronie także zdjęcia z życia naszej rodziny, miejscowości i nie tylko. Chcesz mieć lepszą od tej stronę internetową? - Zadzwoń. Pozdrawiam  Daniel Śmiłowski. tel. 508 204 922

Strona www: www.smilowski.com.pl

Podobne filmy

Daniel Śmiłowski Video

Who's Online

Naszą witrynę przegląda teraz 185 gości 

Gallery Stat. tnx!

  • Odsłon : 8855890

counter visitors on site

  • Odsłon : 169037