Wiadomość
poniedziałek, 24 sierpnia 2015 18:07

Dożynkowe świętowanie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dożynkowe świętowanie fot. Daniel Śmiłowski

Bochen chleba oraz wieniec z tegorocznych plonów - takie dary złożyli na ołtarzu rolnicy z Piotrowic podczas dziękczynnej mszy św. Wiejskie święto plonów odbyło się w niedzielę, 23 sierpnia. Po uroczystościach kościelnych odbyła się tradycyjna dożynkowa biesiada w zabytkowym parku.

- Dożynki są świętem wszystkich mieszkańców, ale mają również przypominać nam, że to dzięki ciężkiej pracy rolnika codziennie na nasze stoły trafia polski chleb - powitał zebranych starosta dożynek, Leszek Kowalczyk w towarzystwie starościny, Anety Januszek.

W przygotowanie wieńca, tradycyjnej korony, zaangażowało się wiele gospodyń (Janina Kopeć, Józefa Bigos, Barbara Kowalska, Czesława Gawińska, Małgorzata Stawowczyk, Danuta Macała, Danuta Pieczonka, Genowefa Bodnar, Danuta Olszewska, Halina Kliszczyk i Irena Jaworek), a do pracy motywował je skutecznie sołtys wsi, Andrzej Ankus.

Parkową biesiadę rozpoczęły tańce wokół wieńca. Specjalny program przygotował na tę okazję zespół „Piotrowiczanki”, który zaprezentował się także na scenie. A wiele się działo w tym wyjątkowym dniu. Organizatorzy przygotowali liczne niespodzianki. Był konkurs rodzinny i zabawy z bańkami mydlanymi dla dzieci. Każdy mógł się poczęstować pajdą ze smalcem, a doskonały prosiak po staropolsku z pewnością zadowolił wszystkie podniebienia. Prosiak został przygotowany w Karczmie Podgórzanka, a zafundowali go Krzysztof Plecety, Marcin Ankus oraz Andrzej Ankus. Piotrowickie gospodynie (Urszula Januszek, Józefa Bigos, Małgorzata Dudek, Bożena Pęczak, Malwina Baranowska, Magdalena Nawara i Zofia Kus) upiekły ciasta, a Rada Sołecka serwowała pachnącą kawę. W dożynkowej loterii każdy los wygrywał, a do kilku osób szczęście uśmiechnęło się podwójnie. W finałowym losowaniu do wygrania była markowa kuchenka mikrofalowa, mikser kuchenny oraz czajnik bezprzewodowy. Imprezę zakończyła zabawa do północy, którą prowadził zespół Krisso z Jawora.

- W imieniu swoim i Rady Sołeckiej dziękuję wszystkim za przybycie i zapraszam do Piotrowic za trzy tygodnie na Święto Pieczonego Ziemniaka - mówi sołtys Andrzej Ankus. Dziękuje też wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie piotrowickich dożynek: Radzie Sołeckiej, członkom Towarzystwa Miłośników Piotrowic, starostom, zaangażowanym mieszkańcom, paniom, które wykonały wieniec i upiekły ciasta oraz oczywiście sponsorom. Więcej zdjęć w GALERII

Sponsorzy piotrowickich dożynek: Grzegorz Węglewski, Krzysztof Plecety, Bogdan Paturaj, Darek Stojko, Małgorzata Czaja, Zygmunt Osiatycki, Sławomir Plecety, Tomasz Hołyński, Janusz Hołyński, Paweł Furtak, Bogdan Pazgan, Mateusz Bednarek, Daniel Macała, Małgorzata i Jan Stawowczyk, Marcin Ankus, Mirosława Ankus, Agnieszka Zarzeczna, Jan Guśtak, Edward Górski, Łukasz Drozd i Rafał Wiśniewski.

Wydawca

Wydawca

Innovative, creative, courageous with a sense of humor...

Strona ta ma charakter informacyjny, służy też do testów i zabawy. Niemniej jednak znaleźć tu można ciekawe informacje z regionu. W galeriach zdjęć znajdziecie relacje z wybranych wydarzeń. Na stronie także zdjęcia z życia naszej rodziny, miejscowości i nie tylko. Chcesz mieć lepszą od tej stronę internetową? - Zadzwoń. Pozdrawiam  Daniel Śmiłowski. tel. 508 204 922

Strona www: www.smilowski.com.pl

Ostatnie od Wydawca

W górę