Wiadomość
środa, 02 września 2015 17:08

Stolica fantastycznych ludzi Wyróżniony

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Stolica fantastycznych ludzi fot. Daniel Śmiłowski

17. Święto Chleba i Piernika * Od piątku nad Jaworem unosił się zapach świeżego pieczywa i korzennych przypraw. Na Święto Chleba i Piernika zapraszał burmistrz Emilian Bera wykorzystując wszystkie możliwe sposoby. Wejścia na żywo w TVP, relacje radiowe i w internecie. Było warto, bo oprócz mieszkańców do Jawora licznie stawili się ciekawscy z całego Dolnego Śląska. Nie zawiedli też zaproszeni goście: Minister Ilona Antoniszyn-Klik, sekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji Stanisław Huskowski, wicemarszałek woj. dolnośląskiego Tadeusz Samborski, parlamentarzyści i goście z zaprzyjaźnionego Roseto we Włoszech, czeskiego Turnova, ukraińskiego Berdyczowa i Niepołomic. Oprócz wymienionych na świątecznej scenie świeciły też inne gwiazdy. Były te duże, jak MROZU i Ewelina Lisowska oraz te mniejsze, jak np. Krasnale z Przedszkola Publicznego nr 2.

Święto w targowym klimacie

Ponad siedemdziesięciu wystawców z kraju i zagranicy kusiło przeróżnymi wyrobami od piątku do niedzieli. Oprócz chleba i piernika pod różnymi postaciami można było pokosztować m.in. góralskich oscypków, wileńskich wędlin, staropolskich nalewek i czeskiego piwa. Święto w pawilonach odbywało się w atmosferze targów. W sobotę i niedzielę do wystawców dołączyli miłośnicy staroci, którzy tradycyjnie w tym czasie spotkali się na giełdzie. Powrót do pierwotnej lokalizacji, czyli Rynku spodobał się mieszkańcom. Wielu już stęskniło się za tłocznym centrum. Spotkaliśmy i takich, co lubią ponarzekać i nie chcą zapamiętać pachnącego w dzień chleba, lecz wolą rozpamiętywać nocne zapachy, ale już zupełnie z innego bukietu. Służby porządkowe miały nie lada wyzwanie, jednak spisały się na medal.

Niby rozmiar się nie liczy, ale...

Stanisław Furtak, jeden z największych producentów pieczywa w Polsce, Wiceprezes Stowarzyszenia Cukierników, Karmelarzy i Lodziarzy RP mówił na antenie TVP jak szlachetny i satysfakcjonujący jest zawód piekarza. Wraz z właścicielami cukierni Kazimierz Rak&Julian Orłowski z Rzeszowa podjęli wyzwanie upieczenia najdłuższego w Polsce piernika. Jak postanowili, tak uczynili. Wspólnymi siłami, po kilku dniach pracy i dopingu mieszkańców, powstało dzieło o długości 40m 20cm! Magdalena Obuchowska z Biura Rekordów potwierdziła wynik certyfikatem. Rekordzista podzielony został na ok. 6 tysięcy porcji, z których pierwsze zostały zarezerwowane dla wychowanków Domu Małych Dzieci, pacjentów szpitala i podopiecznych Domu Seniora. - To było dla mnie najważniejsze. Cieszę się, że są z nami mieszkańcy, ale chciałem wyróżnić szczególnie tych, którzy z różnych przyczyn nie mogli tu z nami być - powiedział nam mistrz Stanisław.

Scena pełna atrakcji

MROZU i Ewelina Lisowska oczarowali publiczność - to było do przewidzenia. Niemniej duże wrażenie zrobiły występy innych gości. Chór z Berdyczowa, Zespół Pieśni i Tańca ZORECVIT, Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Lądowych z Wrocławia, Mażoretki z Niepołomic, Ar Po De, Szkoła Tańca ILMA czy Hello My Sunshine z jaworskim gitarzystą - to tylko niektóre z porcji doskonałych atrakcji kulturalnych. Do tego przesympatyczny Grzegorz Janiszewski z małopolskiego oddziału TVP, który sprawnie i sprytnie pilnował, aby na scenie odbywało się wszystko zgodnie z harmonogramem.

Święto bawi, ale też i uczy

Kto odwiedził PIERNIKOWO o piernikach wie już wszystko. Na placu przy Muzeum Regionalnym odbywały się zajęcia skierowane do całych rodzin. Podczas warsztatów piernikarskich można było samodzielnie wykonać ciastko i je przyozdobić. Najmłodszych, żeby się nie nudzili podczas wypieku, zaproszono na przedstawienia teatralne. Stoisko Muzeum dzielnie wspierał jaworski Medyk z dyrektor Dorotą Subocz na czele. Oryginalne stoisko miała też wystawa Muzeum Piernikarstwa w Toruniu. Oprócz oglądania rekwizytów można było dowiedzieć się wielu ciekawostek o historii wypiekania pierników (najlepsze ciasto może dojrzewać nawet kilka lat?!).

Tytuły, wyróżnienia, konkursy

W tym roku tytuł „Piekarza Roku” przyznany został właścicielom piekarni „Asprod” ze Szczecina, Janowi Bala, Romanowi Kopińskiemu i Włodzimierzowi Augustyniakowi. Odbył się też konkurs na „Rzeźbę Piekarsko – Cukierniczą”, w której zwyciężyła „Miss Piekarzy” (kategoria rzeźba mała) z Piekarni-Cukierni „Ciążyńscy”. Natomiast Łukasz Janowski i Wojciech Kozłowski z Cukierni „Staropolskiej”, autorzy rzeźby „Raz, dwa, trzy Baba Jaga patrzy” zostali zwycięzcami w kategorii rzeźba duża. Publiczność też mogła wyrazić swoje gusta i najwyżej oceniła „Miss Piekarzy”. Nowością był wybór twarzy Święta Chleba i Piernika. Została nią Angelika Natorska, która podbiła serca Jaworzan w internetowym plebiscycie. Drugie miejsce zajęła Ada Spiesz, trzecie zdobyła Agata Bielicz. O tytuł starało się sześć dziewcząt, wszystkie zaangażowały się w „chlebowo-piernikowe” zadania – m.in. prowadziły korowód i towarzyszyły przy poczęstunku piernikiem. W ramach Święta odbyły się też Mistrzostwa Polski Piekarzy w Strzelectwie Sportowym z Broni Kulowej. Pierwsze miejsce zajął Kacper Kibało, drugie Wojciech Kozłowski, a trzecie Wiesław Kuropatwa. W kategorii pistolet sportowy najlepszy był Wojciech Kozłowski, a kolejne miejsca zajęli Kacper Kibało i Alicja Głodowska.

Niedziela dla ducha i dla ciała

Ważnym punktem święta było też nabożeństwo ekumeniczne w Kościele Pokoju. Słowo Boże odczytał tam pastor Tomasz Stawiak, a okolicznościowe kazanie o chlebie wygłosił proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego, ks. Tomasz Czernik. W liturgii wziął też udział chór z zaprzyjaźnionego z Jaworem Berdyczowa na Ukrainie. Po nabożeństwie rozpoczęła się uczta kulinarna w Rynku. Pod okiem mistrza kulinarnego, Anny Starmach, burmistrz Emilian Bera oraz zaproszeni goście przygotowali grzanki, pierniki z nadzieniem i zupę cebulową. Szczęściarze spośród publiczności mogli na miejscu degustować przygotowane dania, a pozostali zostali zaproszeni na gulasz przyrządzony na przeogromnej patelni. Trzydniowe świętowanie burmistrz Emilian Bera rozpoczął słowami: witam w stolicy fantastycznych ludzi. Czytelnikom, sobie i panu burmistrzowi życzymy, aby taka świąteczna atmosfera panowała w mieście nie tylko przez trzy dni, a przez cały rok.

Pełna fotogaleria autora relacji TUTAJ

Wydawca

Wydawca

Innovative, creative, courageous with a sense of humor...

Strona ta ma charakter informacyjny, służy też do testów i zabawy. Niemniej jednak znaleźć tu można ciekawe informacje z regionu. W galeriach zdjęć znajdziecie relacje z wybranych wydarzeń. Na stronie także zdjęcia z życia naszej rodziny, miejscowości i nie tylko. Chcesz mieć lepszą od tej stronę internetową? - Zadzwoń. Pozdrawiam  Daniel Śmiłowski. tel. 508 204 922

Strona www: www.smilowski.com.pl

Ostatnie od Wydawca

Podobne filmy

Daniel Śmiłowski VIDEO
W górę